روز سفید

آمبـودزمان‌ها کار تضمین حقوق افراد و به خطا نرفتن دستگاه‌های دولتی را بر عهده دارند

۱۶ شهریور ۱۳۹۶

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: آمبـودزمان‌ها به عنـوان نهادهای واسط میان جامعه مدنی و دولت، نهادهایی اصالتـاً اجرایی محسـوب می‌شوند که کار تضمین حقوق افراد و به خطا نرفتن دستگاه‌های دولتی را بر عهده دارند.

به گزارش روز سفید و به نقل از ایسنا، ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور  که در رأس هیئتی برای شرکت در اجلاس «نقش آمبودزمان برای تقویت اقدامات هنجاری و قانونی در زمینه حقوق بشر» به بیشکک قرقیزستان سفر کرده است، در نخستین روز برگزاری این اجلاس در سخنرانی خود اظهار داشت: دایره فعالیت‌های آمبودزمانی سازمان بازرسی کل کشور به‌ ویژه در خصوص ایفای حقوق شهروندی، ذیل پنج کارکرد اساسی اطلاع‌رسانی عمومی، دریافت شکایات، بررسی‌های مبتنی بر شکایات و بررسی‌های مستقل از شکایات، ارجاع، پیگیری و پاسخگویی قرار می‌گیرد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به برگزاری انتخابات‌های متعدد در کشورمان طی سالیان پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در خصوص نقش نهاد نظارتی در عرصه برگزاری انتخابات، گفت: انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران یکی از مؤلفه‌های اصلی مشارکت همگانی توأم با احساس مسئولیت مردم در اداره کشور است و افتخار نظام جمهوری اسلامی در طول سالیان گذشته ارائه تلفیقی از دین‌داری و مردم‌سالاری در قالب مدل جمهوری اسلامی است.

وی در ادامه سخنرانی خود گفت: از آنجایی که اجرای صحیح  قانون انتخابات در هر کشوری تضمین‌کننده سلامت آن انتخابات می‌باشد و رعایت اصول صحیح انتخابات از سوی مجریان باعث جلب اعتماد عمومی، افزایش مشارکت و ارتقای سرمایه اجتماعی می‌شود در جمهوری اسلامی ایران اجرا و نظارت بر برخی از مواد قانون انتخابات از جمله مواد ٥٩ و ٦٨ در خصوص فعالیت‌های انتخاباتی مربوط به مجلس شورای اسلامی و فعالیت‌های انتخاباتی مربوط به ریاست جمهوری در خصوص ممنوعیت استفاده از اموال، امکانات و وسایل دولتی و نهادهای عمومی و همچنین رعایت زمان‌بندی‌های لازم در انجام تبلیغات انتخاباتی بر عهده قوه قضاییه گذاشته شده است.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر طبق اصل ١٧٤ قانون اساسی، سازمان بازرسی کل کشور که از سوی قوه قضاییه، مسئولیت نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین را برعهده دارد، نظارت بر روی فعالیت‌های انتخاباتی از جمله فعالیـت‌های احزاب، گروه‌های سیاسی و افراد در زمان انتخابات که ممکن است روند صحیح انتخابات را خدشه‌دار نماید، عهده‌دار می‌باشد.

سراج خاطرنشان کرد: بر این اساس، آمبودزمان جمهوری اسلامی ایران به کمک تمامی ابزارهای خود از ابزارهای الکترونیکی در فضای مجازی گرفته تا روش‌های سنتی ملاقات حضوری، آماده دریافت گزارش‌ها و شکایات مردمی در این زمینه می‌باشد و خود نیز در برخی موارد رأساً اقدام به انجام نظارت می‌کند. این آمادگی‌ها در ایام انتخاباتـی به صورت ٢٤ ساعتـه در می‌آید. به علاوه در قانون جدیدی که مراحل نهایی بررسی و تصویب خود را می‌گذراند، رییس آمبودزمان ایران به عنوان نهاد حمایت‌کننده از حقوق مردم، به عنوان یکی از اعضای هیأت عالی نظارت بر انتخابات تعیین خواهد شد که گامی مهم در تضمین سلامت دموکراسی در ایران محسوب می‌شود. این پدیده به عنوان یکی از تحولات اصلی در کارکردهای آمبودزمان ایران تلقی می‌شود و علاوه بر ساز وکارهای قانونی و نظارتی پیشین که در کشور وجود داشت، مردم با اعتماد به آمبودزمان خویش می‌توانند از نظارت بر فعالیت‌های انتخاباتی افراد، گروه‌ها و احزاب در ایام برگزاری انتخابات اطمینان حاصل نمایند.

بر اساس این گزارش و به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، سراج اظهار داشت: انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران یکی از مؤلفه‌های اصلی مشارکت همگانی توأم با احساس مسئولیت مردم در اداره کشور است و افتخار نظام جمهوری اسلامی در طول سالیان گذشته ارائه تلفیقی از دین‌داری و مردم‌سالاری در قالب مدل جمهوری اسلامی است. مردم ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ١٣٥٧به‌طور متوسط هر سال یک بار در انتخابات شرکت کرده‌اند که آخرین مورد آن به بهار سال جاری و انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا مربوط می‌شود که ضمن آن بیش از ٧٢ درصد واجدین شرایط در انتخابات شرکت کرده‌اند.

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: آنچه از حضور گسترده مردم در انتخابات و مشارکت سیاسی آنها بر می‌آید در وهله اول حکایت از علاقمندی آنها به سرنوشت سیاسی کشور دارد که فارغ از هر نوع فشار و اجبار دولتی، آنها را ساعت‌ها در صفوف طولانی رأی‌دهی به مشارکتی فعال وا می‌دارد و دوم، اطمینان آنها از صحت روند و نتایج انتخابات و دقت‌های نظارتی در تمام مراحل پیش، حین و بعد از رأی‌گیری‌هاست که طی قریب چهل سال از حیات نظام اسلامی در شرایط صلح و جنگ، تحریم و غیرتحریم و انبساط و انقباض اقتصادی، اطمینان‌بخش مردم از حسن جریان امور انتخاباتی و ارتقادهنده سرمایه اجتماعی ایرانی بوده است.

بر اساس این گزارش،این اجلاس با حضور آمبودزمان‌های منطقه اورآسیا و کشورهای قرقیزستان، روسیه، ایران، ترکیه، پاکستان، مولداوی،لاتویا، لتونی، اتریش، مغولستان، تاجیکستان، ارمنستان، قزاقستان، ازبکستان، نمایندگان سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، دبیر کل موسسه آمبودزمان بین‌المللی(IOI) از ١٥ تا ١٧ شهریور در قرقیزستان در حال برگزاری است.

انتهای پیام

گردآوری: مجله تفریحی و سرگرمی روز سفید

(۰)