روز سفید

بيانيه جمعيت پيشرفت و عدالت ايران اسلامي درباره انتخابات

۱۱ اسفند ۱۳۹۵
دسته‌بندی نشده
سرویس سیاسی فردا– جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی اولین بیانیه انتخاباتی خود را صادر کرد در این بیانیه از گروه‌های سیاسی خواسته شده در تنظیم لیست‌های انتخاباتی شایسته‌سالاری را مد نظر قرار دهند. متن این بیانیه بدین شرح است:

“رعایت حق الناس در پیشنهاد فهرستها به معنای این است که مسئله رفیق بازی و جناح بازی را در لیستهای خود دخالت ندهند و با معیار شایستگی حقیقی، لیستها را تهیه کنند.” (بیانات رهبرمعظم انقلاب در دیدار در دیدار ائمه جمعه سراسر کشور روز دوشنبه ۱۴ دی ماه ۹۴)

رهبر معظم انقلاب مساله شایسته سالاری در تنظیم لیست پیشنهادی نامزدها را برای نخستین بار، با تعبیر حق الناس مورد توجه گروه های سیاسی قرار دادند. از این جهت لازم است همه گروه ها و جناح های سیاسی این مهم را نصب العین برنامه های انتخاباتی خود قرار دهند.

ضرورت تاکید بیشتر بر شایسته سالاری از آن جهت احساس می شود که کشور در شرایطی است که به توان مضاعف برای عبور از تنگناهای سیاسی و اقتصادی و تقویت مقاومت داخلی نیازمند است. از این رو انتخابات پیشرو اهمیت ویژه ای پیدا می کند تا با تشکیل مجلس توانمند و پویا در کنار دولت، بتواند با شناسایی مشکلات و مطالبات واقعی جامعه، در جهت اصلاح آنها و تبدیل آسیب ها به فرصت ها گام اساسی بردارد. 

بر این اساس مجلس آینده، نیازمند ترکیبی از افراد معتقد و مومن و دلسوز است که مهمترین نقش انقلابی خود را کارآمدی می دانند. تقویت مقاومت در همه عرصه ها تنها وتنها از طریق تشکیل یک مجلس کارآمد با روحیه جهادی میسر است. گروه ها و جریانات سیاسی لازم است فارغ از هر نوع جهت گیری سیاسی و مرزبندی غیرواقعی، برای معرفی و شناساندن نامزدهای شایسته به مردم تلاش کنند.

بر این اساس ائتلاف اصولگرایان یک فرصت است تا با انتخاب عالمانه و به دور از نفع فردی و گروهی و جریانی، به عنوان “مشاور صدیق و امین مردم” نقش آفرینی کنند و شایسته گزینی و  معرفی نامزدهای جهادی و انقلابی و کارآمد را در دستور کار خود قرار دهند. 

جمعیت عدالت و پیشرفت  با وجود انتقادات اجرایی به سازوکار این ائتلاف، وجود چنین تشکیلاتی را یک اقدام مفید و موثر برای تهیه یک لیست کارآمد و شایسته از نامزدها می داند و البته این هدف در شرایطی محقق می شود که همه گروه های اصولگرا همدلانه این مهم را دغدغه اصلی خود قرار دهند و اجازه ندهند زیاده خواهی ها و قبیله گرایی ها مانع راه شود.

هرچند حضور و نظارت علما و بزرگان بر سازوکار تنظیم نهایی لیست را مانع شکل گیری سهمیه بندی و چانه زنی های سیاسی بر قدرت می دانیم، اما از جهت رعایت فریضه امربه معروف و نهی از منکر که در میثاق نامه این جمعیت به عنوان یک اصل خدشه ناپذیر آمده است چند نکته را به عنوان تذکر مطرح می کنیم.

یکم. لیست نهایی اصولگرایان باید بر اساس شاخص های اصلی اصولگرایی و متناسب با قواعد شایسته سالاری و شایسته گزینی تنظیم شود. بر این اساس ضرورتی ندارد همه کسانی که در لیست قرار می گیرند حتما از حیث جریانی وابسته به یکی از احزاب اصولگرا باشند. در این رابطه لازم است تمام کسانی که در تهران کاندیدا شدند، برای ارزیابی شایستگی ها مورد بررسی یک تیم کارشناسی قرار گیرند و از آنها برای حضور در لیست نهایی دعوت بعمل آید.

دوم. لازم است کسانی که وظیفه تنظیم تنهایی لیست اصولگرایی را برعهده دارند خودشان کاندیدا نباشند تا خدای ناکرده شائبه خودگزینی در لیست نهایی اصولگرایان ایجاد نشود و يا حداقل در انتخاب نهايي حق راي نداشته باشند.

سوم. شاخص های اصلی انتخاب کاندیداها باید بر اساس توصیه های حضرت امام و مقام معظم رهبری از پیش تعیین و اعلام عمومی شود. از این رو به نظر می رسد تاکید بر چند شاخص کلیدی، ضروری است. 

جوان گرایی، سلامت مالی و ساده زیستی، قانون گرايي، روحیه استکبار ستیزی و انقلاب گری، عدم سابقه افراطی گرایی و تخصص علمی و داشتن تجربه اجرایی و اعتقاد به کارایی و کارآمدی، توجه به قشر مستضعفین و داشتن دغدغه های عدالت خواهانه، توجه ويژه به مقوله آسيب هاي اجتماعي و معضلات حاشيه نشيني، داشتن عقلانیت سیاسی و فهم درست از مصلحت های اصلی انقلاب و در نهایت باور صادقانه و حقیقی به نقش مردم در تداوم انقلاب از جمله این شاخص های اساسی است. 

در نهایت لازم است در اولین گام تصریح شود که جمعیت پیشرفت و عدالت چون با سازو کار سهمیه بندی در انتخاب نامزدها مخالف است داعیه هیچ سهمی نخواهد داشت ولی تمام توان خود را برای راهیابی افراد شایسته  و صاحب صلاحیت فارغ از مرزبندی های صوری و خط کشی های سیاسی در لیست اصولگرایان به کار خواهد بست.

نوشته بيانيه جمعيت پيشرفت و عدالت ايران اسلامي درباره انتخابات اولین بار در جوان تایمز پدیدار شد.