روز سفید

دستگیری دو تبعه ترکیه با ظن تهدید امنیت ملی مالزی

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
دسته‌بندی نشده

بازرس کل پلیس مالزی روز چهارشنبه شایعه ربوده شدن دو تبعه ترکیه را رد و اعلام کرد پلیس این دو تبعه ترک را با ظن فعالیت و تهدید امنیت ملی دستگیر کرده است.

به گزارش «شیعه نیوز»، ‘خالد ابوبکر’ بازرس کل پلیس مالزی، گفت که پلیس دو تبعه ترک از جمله یک مسئول یک مدرسه بین المللی را با ظن فعالیت در راستای تهدید امنیت ملی بازداشت کرد.
تارنمای روزنامه ‘استار’ مالزی اعلام کرد تصور می شد این دو تبعه ترکیه ربوده شده اند، اما پلیس ربوده شدن این دو فرد را رد کرد.

‘کارامان’ رئیس یک مدرسه بین المللی در ‘ایپو’ مالزی و ‘احسان اصلان’ که تاجر است روز سه شنبه با استناد به یک بخش از قانون مجازات مربوط به ‘اعمال تروریستی’ بازداشت شدند.
جزئیات بیشتری از فعالیت های ادعایی پلیس در مورد این دو تبعه ترک منتشر نشده است.
پلیس پس از اینکه پنج تن در یک پارکینگ در حومه شهر کوالالامپور ‘کارامان’ را مجبور به سوار شدن به یک خودرو کردند و فیلم آن که به وسیله دوربین های مدار بسته ضبط شده بود در شبکه های اجتماعی منتشر شد، اعلام کرد این فرد متهم به تهدید امنیتی است.

همسر ‘احسان اصلان’ تاجر ترک نیز روز سه شنبه به پلیس گزارش داد وی ناپدید شده است.
برخی گمانه زنی ها وجود دارد که این دو به اتهام همکاری با موسسات ‘فتح الله گولن’ که توسط طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه متهم به برنامه ریزی برای کودتا در این کشور شده است، دستگیر شده اند.
گولن هرگونه دخالت در کودتای شکست خورده ترکیه را که در آن بیش از ۲۳۰ نفر کشته شدند، انکار می کند.

تارنمای شبکه خبر آسیا نیز به نقل از ‘رسلی دهلان’ وکیل ‘کارامان’ رئیس یک مدرسه بین المللی در ‘ایپو’ هرگونه ارتباط وی را با ‘گولن’ انکار کرد.
پس از کودتای تابستان گذشته در ترکیه و اعلام وضعیت فوق العاده در این کشور تاکنون دهها هزار نفر با عنوان انتساب به جماعت گولن اخراج شده اند.

منبع

نوشته دستگیری دو تبعه ترکیه با ظن تهدید امنیت ملی مالزی اولین بار در کرانه نیوز پدیدار شد.