روز سفید

دلیل کشمکش طرف‌های مختلف در سنجار چیست؟

۲۵ فروردین ۱۳۹۶
دسته‌بندی نشده
به گزارش «شیعه نیوز»، سنجار در نقطه مرزی عراق و سوریه کانون کشمکش بین طرف های مختلفی است که از اهمیت این شهرستان در ترسیم نبردهای آینده و نیز آینده منطقه حکایت دارد.

پس از نبرد موصل چه خواهد شد؟ با وجود اهمیت نبرد موصل در سطح عراق و منطقه اما نبرد بزرگتری بدون سرو صدای رسانه ای در نقاط مرزی عراق و سوریه در راه است، نبرد که واشنگتن به دنبال دست گذاشتن بر آن است، اما الحشد الشعبی و حامیانش به مقابله با این خواست آمریکا برخاسته اند.

تاکید ترکیه بر تکمیل عملیات سپر فرات

اینجاست که اهمیت شهرستان سنجار و کوهستان های آن واقع در شمال غرب عراق و در نقطه مرزی با سوریه روشن می شود، به ویژه اینکه آنکارا نیز به بهای جلوگیری از حزب کارکنان کردستان از تثبیت حضور خود در سنجار اعلام کرده است در صدد تکمیل عملیات سپر فرات است.

بحث وجدل بر سر نبرد موصل

حدود شش ماه قبل حیدرالعبادی نخست وزیر عراق با اعلام آغاز عملیات « نینوا ما در راهیم» هدف از آن را بازپس گیری موصل و استان نینوا برشمرد. در آن زمان ماهیت نیروهای شرکت کننده در این عملیات با بحث و جدل های سیاسی زیادی روبه رو شد که مهم ترین محور آن شرکت کردن یا نکردن نیروهای الحشد الشعبی در این عملیات بود.

هوشیاری الحشد الشعبی نسبت به طرح آمریکا در موصل

در آن زمان فرماندهی الحشد الشعبی در مورد نقشه آمریکا در موصل هشدار داد، زیرا متوجه شده بود، تسلط بر شهر تلعفر واقع در غرب موصل به معنی قطع راه ارتباطی مورد نظر آمریکا بین عراق و سوریه است و به این ترتیب طرح الرقه- موصل ناکام گذاشته می شود.

هدف نخست الحشد الشعبی از این عملیات تسلط بر پایگاه هوایی تلعفر بود زیرا در این خصوص موارد مهم زیادی مطرح بود از جمله جلوگیری از تلاش آمریکا برای ایجاد پایگاه هوایی در تلعفر.

اهمیت تلعفر در نقشه میدانی نبرد موصل

الحشد الشعبی با اطلاع از مقاصد آمریکا توانست از نقشه آن مبنی بر متصل کردن عراق به سوریه از محور شمال غربی و یا همان تلعفر جلوگیری بعمل آورد.

با اینهمه تا امروز کشمکش بر سر تلعفر همچنان ادامه دارد، به این ترتیب که نیروهای الحشد الشعبی به دلیل وجود برخی فشارها نتوانسته اند وارد شهر تلعفر شوند و آمریکایی ها و متحدانش نیز نتوانسته اند نقطه مرزی عراق و سوریه را به طور کامل تحت کنترل خود داشته باشند زیرا نیروهای الحشد الشعبی راه امداد رسانی داعش از موصل به رقه را سد کردند.

درخواست آمریکا از عراق برای کاهش عملیات علیه داعش در موصل

با نزدیک شدن مرحله نهایی آزاد سازی موصل، واشنگتن از بغداد خواست شدت عملیات خود را کاهش دهد تا شاید از این طریف بتواند وضعیت چگونگی ورود به شهر رقه برای فرماندهی نیروهای ائتلاف علیه داعش روشن شود، اما العبادی از واشنگتن اطاعت نکرده و دستور حمله هوایی به محله جدید موصل را صادر کرد.

درواقع درخواست واشنتگن از بغداد با این پیام روشن همراه بود که در این فاصله واشنگتن و متحدانش بتوانند وضعیت منطقه ای از رقه تا موصل و از آنجا تا نقطه مرزی مشترک سوریه و عراق را بررسی کنند.

در این میان بار دیگر موضوع سنجار مطرح شد؛ شهری که در نیمه ۲۰۱۵ از اشغال داعش آزاد شد و همان روز مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق با حضور در این شهر اعلام کرد: هیچ پرچمی به جز پرچم اقلیم کردستان در سنجار برافراشته نخواهد شد و ساکنان عربی که دستشان به خون کُردهای ایزدی آلوده نشده است، برادران ما هستند.

یکی ازنتایج بازپس گیری سنجار به دست نیروهای پیشمرگه و تحت حمایت واشنگتن این بود که بارزانی دو ماه پس از آزادسازی آن از هبران جهان خواست به شکست معاهده سایکس پیکو و ترسیم مرزها در منطقه خاورمیانه اعتراف کنند.وی همچنین آنان را به توافق جدید و فراهم کردن مقدمه ایجاد دولت کُردی تشویق کرد.

چرا سنجار؟

سنجار یک منطقه راهبردی برای تمام نیروهای درگیر به شمار می آید، زیرا نقطه مرزی حدفاصل عراق و سوریه است و در غرب استان نینوا و شمال عراق قرار دارد و در فاصله ۸۰ کیلوتری موصل واقع است.

بیشتر ساکنان سنجار ایزدی و تعدادی از آنان نیز اقلیت ترکمان و عرب هستند و بر اسا س آمار سال ۲۰۱۴ تعداد ساکنان آن بالغ بر ۸۴ هزار نفر است.

کشمکش‌های تو در تو در سنجار

سنجار صحنه کشمکش های متعدد بین طرف های بومی و منطقه ای و نیز بین المللی بوده است که نخستین مورد آن کشمکش کُردی- کُردی و سپس ترکی-کُردی بود. سومین کشمکش بر سر سنجار نیز بین آمریکا و عراق صورت گرفت.

لحن تهدید آمیز ترکیه در قبال سنجار

نکته قابل توجه اینکه از زمان آزادسازی سنجار از اشغال داعش، آنکارا همواره به دخالت در این منطقه تهدید کرده است زیرا معتقد است مبارزان حزب کارگران کردستان در این منطقه مستقر هستند حال آنکه از نظر ترکیه این حزب یک گروه تروریستی به شمار می آید.

اما درگیری بین آمریکا و نیروهای مقاومت عراق که بیشترآنان الحشد الشعبی هستند بر این اساس است که این نیروها در تلاش هستند از تحقق هدف آمریکا مبنی بر ارتباط کامل بین عراق و سوریه جلوگیری کنند.

در این میان باید در نظر داشت که سنجار آینده منطقه را ترسیم می کند و نبرد موصل با وجود اهمیتی که دارد فقط یک بخش از مقدمات نبرد سنجار است و رویارویی در این منطقه بین طرف های مختلف به شکل مستقیم جریان خواهد داشت، به عبارت بهتر یک طرف حامیان تقسیم عراق و یک طرف کسانی خواهند بود که بر لزوم وحدت و یکپارچگی آن تاکید دارند.

نوشته دلیل کشمکش طرف‌های مختلف در سنجار چیست؟ اولین بار در جوان تایمز پدیدار شد.