روز سفید

طب فشاری در فلسفه ی پزشکی چینی • مجله پزشکی مجله اتون

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
دسته‌بندی نشده

طب فشاری

در این مقاله از مجله اتون به طب فشاری خواهیم پرداخت.

 

طب فشاری در درمان سنتی چین

 

درمان سنتی چین (شناخت مریدینها، تحریک، شیوه درمان و…) پایه و اساسی موفقیت در طب فشاری است. افراد وقتی می توانند ماساژ فشاردرمانی را خودشان انجام دهند، که فقط تحت هدایت درست دکتر متخصصی ماساژ چینی یا ماساژور را متوجه این موضوع می کند که تشخیصی بیماری و ماساژ به دست پزشک متخصصی امکانپذیر است.

 

پس طب فشاری نوعی تکنیک چینیها برای درمان است، که پایه و وسیله ماساژ و فشار ناحیه معین و از قبلی تعیین شدہ در بدترین (نقاط طب سوزنی که همچون رادار برای بدن عمل می کنند) و خشی های جزئی (مریدین ها که مانند کانال آبرسانی کار سیستمهای مهم بدن، رگهای خونی، مسیر لنف، عصب، رشته عضلات خشبی را کنترل می کنند)، می توان بین یین و یانگ (برای مثال سمپاتیک، پاراسمپاتیک، تنفس، بازدم، اساس و مبداً مردانه و زنانه و…) تعادلی و توازن برقرار کرد.

 

سه روش طب فشاری

۱. طب فشاری به منزله وسیله ای برای تقویت و جلوگیری از بیماری.

 

۲٫ طب فشاری به مثابه خود یاری. به گفته پزشکی آلمانی: «هیچ کس نمی تواند مشکلات جسمی و نگرانی های زندگی اش را برای مدت طولانی به دیگران انتقال بدهد. همچنین پزشکان لایق همیشه فکر کمک به بیماران هستند. براساسی نوع و سختی بیماری سهم پزشک در تسکین و کمک به درمان بیمار می تواند متغیر باشد.»
او درباره خوددرمانی می نویسد: « خوددرمانی به این معنی نیست که هر کسی با آن بهبود مییابد. خود شخصی، باید بکوشد برای معالجه بیماری یک ارگان بدن درباره آن عضو و بیماری اطلاعات پزشکی کسب کند.»

 

۳-طب فشاری در نقش استاد کار. گروه اتریشی برای ماساژ چینی، (به سرپرستی دکتر الکساندر منگ) از ده ها سال قبل به ۹ پزشکان و استادان حمامهای طبی ماساژهایدرجه یک، ماساژ چینی و طب
فشاری را تعلیم میدهند. در این کتاب افراد ناوارد هم می توانند اطلاعاتی درباره طب فشاری قدیمی به دست آورند. برای دردهای کهنه حدود ده تا بیست جلسه لازم است و این فقط براساس نتایج تحقیقی پزشکی امکان پذیر است.
چینی ها به تفکر ذیل قوت میدهند: پوست و عضلات در مقابل نفوذ شرایط بیرونی پوست اولین دیوار است. به هنگام ماساژ، خون بهتر به پوست، ماهیچهها و بافت همبند می رسد. براساس نظر پزشکی غربی این یعنی افزایش قدرت دفاعی بدن . یک گردش خون خوب در میان ارگان ها، که از قرار معلوم معنی اش مقاومت پذیری بدن است.
براساسی فلسفه چینیها، مفاصل مرزها و موانع را میسازند و به منزله مکانهای کنترل گردش انرژی و خون در مریدین ها هستند. اگر در حوزه یک مریدین و گردش خون مانعی وجود داشته باشد، در محلی باعث ایجاد درد می شود. سرما و رطوبت می تواند در حکم دلایلی دیگر برای این گونه موانع باشد.
به همین علت مفاصل و دیگر وابسته های آن (مفاصل را ماهیچهها، زردپیها، کپسول مفاصل و به ویژه پوست محافظت میکند) در ماساژ چینی، برای رفع درد جایگاه مهمی دارند.

#درمان #طب چینی #ماساژ درمانی

منبع

نوشته طب فشاری در فلسفه ی پزشکی چینی • مجله پزشکی مجله اتون اولین بار در اتون | مرجع خبری سلامتی پدیدار شد.