روز سفید

واكنش رييس شوراي عالي كانون بانك‌ها و موسسات اعتباری خصوصي به اتهام زد و بند در شبکه بانكي

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶
دسته‌بندی نشده

انتقاد بانكي از تضعيف نظام بانكي در مناظره هاي انتخاباتي

موجي از واكنش هاي متعدد از سوي بانك مركزي، شورای هماهنگی بانک ها، رئیس شورای عالی کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی، شورای اطلاع رسانی و تبلیغات نظام بانکی، رئيس كل بانك مركزي و برخي كارشناسان و مديران بانكي در فضاي رسانه اي كشور به راه افتاده و با ابراز گلايه يا شكايت و درخواست پيگيري حقوق فعالان نظام بانكي، خواستار رسيدگي به اين اتهامات شده اند

کار جو – به دنبال برگزاري  مناظره نامزدهاي انتخابات و زير سوال بردن عملكرد نظام بانكي از سوي آقاي قاليباف در هر دو مناظره، موجي از واكنش هاي متعدد از سوي بانك مركزي، شورای هماهنگی بانک ها، رئیس شورای عالی کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی، شورای اطلاع رسانی و تبلیغات نظام بانکی، رئيس كل بانك مركزي و برخي كارشناسان و مديران بانكي در فضاي رسانه اي كشور به راه افتاده و با ابراز گلايه يا شكايت و درخواست پيگيري حقوق فعالان نظام بانكي، خواستار رسيدگي به اين اتهامات شده اند. 

آقاي قاليباف در مناظره نخست، به محروم بودن ۹۶ درصد مردم از حمايت هاي بانكي و استفاده ۴ درصد از منابع و امكانات بازار پول و بانكداري كشور اشاره داشت و در جلسه دوم نيز بانك ها را به زدو بند متهم كرد و گفت: “بانک های ما سروپا در زد و بند است و ظلم به مردم می کنند، اگر امکانی هم بیاید باز همین چهار درصدی ها بهره مند می شوند”.

واكنش پرويزيان

ادعای یکی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری مبنی بر زد و بند در شبکه بانکی با واکنش تند رييس شوراي عالي كانون بانك‌ها و موسسات اعتباری خصوصي مواجه شد. 

كوروش پرويزيان در پاسخ به اظهارات اتهام‌گونه‌ای که محمدباقر قاليباف يكي از نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري در جریان دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری درباهر شبکه بانکی کشور مطرح‌کرد، گفت: موجب تاسف است كه اين چنين بانك‌ها و كاركنان خدوم آ‌نها در سالی که  اقتصادمقاومتی، توليدو اشتغال نام‌گذاری شده‌است، مورد هتك حرمت قرار بگيرند. 

نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با طرح این سوال که امروز در اجرای برجام چه کرد‌‌ه‌ایم و در اجرای برجام آثار آن برای مردم چه بوده است؟ مدعی شد”… وقتی جلوگیری از قاچاق کالا و ارز نمی شود، وقتی وارداتچی این کار را انجام می دهد، وقتی بانک های ما سروپا در ضد و بند است و ظلم به مردم می کنند، اگر امکانی هم بیاید باز همین چهار درصدی ها بهره مند می شوند”.

پرویزیان در ادامه واکنش به این اظهارات افزود: نظام بانكي كشور همواره بار عمده‌اي از توسعه  كشور را بر دوش کشیده و تامين مالي بسياري از پروژه‌هاي اقتصادي، فناوري و صنعتي و توليدي را انجام داده است. اتهام زد و بند به كاركنان شريف نظام بانكي جفا به اين مجموعه و خانواده زحمتكش آن است كه با تمام توان برای پيشرفت كشور صادقانه فعال هستند و شاخص هاي پولي و بانكي و جزئيات آنها نشان مي‌دهد كه بانك‌ها با وجود تنگناي مالي و فشار شديد بر روي منابع آن‌ها، حداكثر استفاده از منابع خود را براي كمك به توليد و ايجاد رونق داشته‌اند.

وی با تکرار اینکه چنین اظهاراتی جاي گله و تاسف  فراوان دارد، افزود: تأسف زمانی بیشتر می‌شود که چنین اتهاماتی از سوی فردی مطرح می‌شود که سازمان تحت مدیریتش، سهامدار اصلی يك بانك خصوصي است. اتهام زد و بند و قربانی کردن سلامت و شفافیت شبکه بانکی کشور به پای رقابت‌های سیاسی و انتخاباتی زيبنده چنين فردی نيست.

پرویزیان ادامه‌داد: طرح چنین ادعاهایی این سوال را پیش‌می‌آورد که آیا مدعی میتواند  مصداقی برای آنچه زد و بند عنوان شده در بانک زيرمجموعه خود بیابد یا خیر؟

رييس شوراي عالي كانون بانك‌ها و موسسات اعتباری خصوصي افزود: مطمئنا علي‌رغم وجود برخي مشكلات در بانك‌ها كه ريشه بيروني دارد،  چنين موضوعي نمي‌تواند دركليت و  مجموعه نظام بانكي مطرح باشد. از این رو ضمن اعتراض و ابراز گله شديد از اين نامزد بابت طرح چنین اتهامی،  تأکید می‌کنم حق بانك‌ها و كاركنان خدوم آن‌ها برای پیگیری این اتهام از طريق مقتضي محفوظ است.

واکنش بانک مرکزی

بانک مرکزی نیز در بیانیه ای با توجه به اظهارات یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری درباره وجوه دریافت شده ناشی از فروش نفت در خارج از کشور و امکان جا به جایی آن از مسیر بانکی، اعلام کرد که همه وجوه فروش نفت را دریافت می کند.

در این بیانیه آمده است: پس از اجرای برجام تمام وجوه ارزی مسدودی نزد بانکهای مختلف دنیا آزاد شد و در اختیار بانک مرکزی قرار گرفت. هم اینک شرکت ملی نفت ایران روزانه ٢.٥ میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی را به کشورهای مختلف خریدار نفت در آسیا و اروپا می فروشد که صد در صد وجوه حاصله را بانک مرکزی به ارزهای مختلف دریافت می کند.

این بانک در ادامه نوشت: به دلیل دسترسی کامل بانک مرکزی به وجوه ارزی موجود در حسابهای خود، شاهد ثبات کامل در بازارهای ارزی کشور هستیم که اگر این اتفاق نمی افتاد قطعا نوسانات شدیدی را در صحنه بازارها باید مشاهده و تجربه می کردیم.

به نوشته این بانک، بعد از برجام تمام وجوه ارزی حاصل از فروش نفت خام در اروپا در حسابهای بانک مرکزی نزد بانکهای مرکزی اروپا نظیر ایتالیا، اتریش و همچنین بانکهای تراز اول کشورهای اروپای غربی وصول می شود و از طریق مرکز مبادلات در اختیار تجار کشور قرار می‌گیرد. بنابراین ارایه خدمات بانکی توسط کشورهای اروپایی موجب تسویه کامل معاملات تجاری با روشهای متعارف بانکی و پرداخت هزینه های بسیار اندک شده است.

واکنش دبیرخانه شورای هماهنگی بانک ها: حق طرح دعوی در دادگاه های صالحه

در ادامه دبیرخانه شورای هماهنگی بانک ها نیز خطاب به قاليباف نوشت: وي در مناظره دوم بطور ناروا و غیرمنصفانه علیه کارکنان شریف نظام بانکی تهمت زد و بند را می زند در حالی که این قشر زحمتکش روزانه به میلیون ها هموطن عزیز در اقصی نقاط کشور خدمت رسانی می کنند و در حد توان خود مشکلات آنان را رفع می کنند.امروزه بر کسی پوشیده نیست که نظام بانکی در تولید و سازندگی کشور چه نقش بی بدیلی دارد. طرح و پروژه ای در کشور وجود ندارد که یکی از بانک ها در آن مشارکت نداشته باشند.

این دبیرخانه در پایان تاکید کرد: شهرداری تهران به مدیریت جناب آقای قالیباف خود سهامدار اصلی یکی از بانک های کشور است و نمی تواند کارکنان آن بانک را از دامنه تهمت ناروای مذکور خارج بداند. شورای هماهنگی بانک‌ها به نمایندگی از طرف کارکنان شریف نظام بانکی ضمن رد تهمت های آقای قالیباف، ایشان را به رعایت اخلاق اسلامی و انصاف دعوت کرده و البته حق طرح دعوی در دادگاه های صالحه را بر خود محفوظ می داند.

واکنش شورای اطلاع‌رسانی و تبلیغات نظام بانکی

شورای اطلاع رسانی و تبلیغات نظام بانکی نیز در اطلاعیه ای تاکید کرد: نظام بانکی کشور همواره بار عمده ای از توسعه کشور را بر عهده داشته و تامین مالی بسیاری از پروژه های اقتصادی، فناوری و صنعتی و تولیدی را انجام داده است. اتهام زد و بند به کارکنان شریف نظام بانکی با بیان اینکه “در بانکها همه با زد و بند کار می کنند” جفا به این مجموعه و خانواده زحمتکش نظام بانکی است که با تمام توان در خدمت پیشرفت کشور است و جای گله شدید دارد.

این شورا در ادامه یادآور شد: جناب آقای قالیباف خود در رأس یک بانک قرار دارند و خوب است توضیح دهند که بانک زیر نظر ایشان چگونه به تامین و تجهیز مالی اقدام می کند و منابع را به چه مشتریانی و با چه شاخص هایی تخصیص می دهد؟ آیا “زد و بند” در بانک زیر نظر ایشان هم وجود دارد؟

در ادامه این بیانیه آمده است: ایشان در برنامه های قبلی و برنامه نخست “مناظره” به دهها پروژه عمرانی اجرا شده در شهر تهران اشاره و افتخار کردند. خوب است توضیح بدهند که منابع مالی این پروژه ها چگونه تامین شده است. متاسفانه بیشتر این منابع که از طریق نظام بانکی تامین شده اکنون به بزرگ ترین معوقات بانکی بدل شده و فشار شدیدی به سپرده های مردم وارد کرده است.

این  شورا در پایان نوشت که به نمایندگی از نظام بانکی کشور مراتب اعتراض شدید خود را از آقای محمد باقر قالیباف به خاطر این اظهارات بی اساس اعلام کرده و حق شکایت و پیگیری حقوقی را در این رابطه محفوظ می دارد.

منبع

نوشته واكنش رييس شوراي عالي كانون بانك‌ها و موسسات اعتباری خصوصي به اتهام زد و بند در شبکه بانكي اولین بار در کار جو | مطالب کسب و کار پدیدار شد.