روز سفید

گلدسته در خطر سقوط حرم امامین جوادین(ع) مقاوم‌سازی می‌شود

۲۲ خرداد ۱۳۹۶
دسته‌بندی نشده

مناره در خطر سقوط حرم مطهر امامین جوادین علیهم السلام در منطقه کاظمین با همت مهندسان و متخصصان ایرانی و پرفسور قهرمان معروف به پدر خاک ایران، مقاوم‌سازی می‌شود.

به نقل «شيعه نيوز»، علی مهاجری، مسئول پروژه مقاوم‌سازی مناره حرم امامین جوادین(علیهم السلام
) اظهار کـــرد: یکی از چهار گلدسته تاریخی حرم مطهر امامین جوادین علیهم السلام به‌دلیل بالا آمدن سطح آبهای زیرزمینی طی سالهای طولانی و نشست زمین، کج انجام گرفته هست.

 وی افزود: میزان نشست پی مناره شرقی باب‌المراد حرم مطهر به ‌حدی رسیده که از نظر مهندسی خطوط قرمز را رد کـــرده و خطر سقوط این مناره تاریخی که سازه‌ای زیاد سنگین هست، دو گنبد حرم امام جواد(علیه السلام) و امام موسی کاظم (علیه السلام) را تهدید می‌کند.

مسئول پروژه مقاوم‌سازی مناره حرم امامین جوادین(علیهم السلام) خاطرنشان کـــرد: تولیت آستان مقدس امامین جوادین به‌دنبال یافتن گروه متخصصی برای مهار این مناره و اجرای طرح مقاوم‌سازی آن بود که با دیدن توانمندی مهندسان ایرانی در اجرای طرح مقاوم‌سازی و تقلیل ستون‌های حرم مطهر امام حسین(ع)، از ستاد بازسازی عتبات عالیات برای اجرای این پروژه مهندسی زیاد پیچیده درخوهست کمک کـــرد.

مهاجری گفت: مذاکرات فنی با حضور نمایندگان تولیت آستان امامین جوادین علیهم‌السلام و گروه مشاوران پروژه‌های ستاد بازسازی عتبات در منطقههای کربلا، نجف و … برگزار انجام گرفت که در نهایت پیشنهاد تیم مشاورین کربلا با مسئولیت ستاد بازسازی عتبات کرمان پذیرفته انجام گرفت.

وی تصریح کـــرد: بررسیهای فنی و مهندسی نشان می‌دهد که به علت سست بودن بستر مناره، خطر ریزش آن در حین انجام پروژه جدی هست و چون می‌خواهیم اصل مناره به علت تاریخی و سنتی بودن آن حفظ شود، تصمیم گرفته انجام گرفت تا با ساخت سازه پوششی«ساپورت»، کار مقاوم سازی را انجام دهیم.

مسئول پروژه مقاوم‌سازی مناره حرم امامین جوادین(علیهم السلام) با بیان اینکه سازه فلزی که کار ساپورت گلدسته را انجام می‌دهد، در کرمان ساخته می‌شود، افزود: مهندسان مجرب ستاد بازسازی عتبات عالیات هم اکنون در حال انجام مطالعات و عملیات «ژئوتکنیکی» هستند.

مسئول پروژه مقاوم‌سازی مناره حرم مطهر امامین جوادین علیهم السلام گفت: فرآیند تجهیز کارگاه که ۲۵ درصد از کل کار هست، شروع انجام گرفته و در حال آماده کـــردن نیروی متخصص، نقشه‌بردار و خرید و انتقال مواد و ابزار مورد نیاز هستیم.

مهاجری گفت: در حال حاضر زمین برای تجهیز کارگاه و هستقرار نیرو، تحویل انجام گرفته همچنین تیم نقشه‌بردار در حال کار و نقشه‌برداری هست و به زودی یک گروه ژئوتکنیکال به درخوهست پرفسور قهرمان معروف به پدر خاک ایران، با تیم و تکنیک به محل خواهند رفت و آخرین ریز هشدارات در مجموعه‌ منهای صفر و آخرین وضعیت خاک و زمین نهایی می‌شود.

نوشته گلدسته در خطر سقوط حرم امامین جوادین(ع) مقاوم‌سازی می‌شود اولین بار در جوان تایمز پدیدار شد.